• BITCOIN/TL
  311862,114
  % 0,47
 • ETHEREUM/TL
  19099.2
  % -1,12
 • RIPPLE/TL
  6.56
  % -5,50
 • BITCOIN CASH/TL
  4837.91,621
  % -0,98
 • BINANCE COIN/TL
  2928.72
  % -0,13
 • DOGECOIN/TL
  2.49
  % -1,97
 • BITTORRENT/TL
  0.02576799
  % -4,30
 • CARDANO/TL
  12.11
  % -2,17

Bitcoin’i Hacklediler mi? FBI’dan Son Dakika Açıklaması

Bitcoin’i Hacklediler mi? FBI’dan Son Dakika Açıklaması

FBI’ın “Sömürge Boru Hattı” davasında, bilgisayar korsanlarının bir Bitcoin cüzdanının özel anahtarını hacklediği iddiaları piyasa endişelerini artırdı. Uzmanlar, mahkeme kararları ve emanetçi cüzdan teorisi gibi bu iddiaların eksikliklerine dikkat çekiyor. Peki Bitcoin gerçekten hacklendi mi?

Federal Soruşturma Bürosu (FBI)  Bitcoin’i gerçekten hackledi mi?

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Pazartesi günü, bir mahkeme emri aldıktan sonra bir fidye yazılımı saldırısında Colonial Pipeline tarafından ödenen 2.3 milyon dolarlık Bitcoin’e el koyduğunu iddia etti. İddia edilen fonlar Kuzey Kaliforniya’daki bir sunucuda bulundu, ancak federal kurum Bitcoin cüzdanına nasıl erişileceğini açıklamayı reddetti. Bu durum Bitcoin’in hacklendiği iddialarını artırdı. ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü şu açıklamayı yaptı:

Bu konuyla ilgili yapılan açıklamada belirtildiği üzere kolluk kuvvetleri, önde gelen kripto para birimi Bitcoin’in halka açık defterini inceleyerek birden fazla Bitcoin transferine dair kanıt bulabildi. Sonunda, bilgisayar korsanının fidye ödemesinden elde edilen gelirin eşdeğeri olan yaklaşık 63.7 Bitcoin’i belirli bir adrese aktardığı ortaya çıktı. FBI, belirli bir Bitcoin adresinden bir varlığa erişmek için gereken “özel anahtarı” veya şifreyi aldı …

btc-hack

 

Bitcoin herhangi bir güvenlik açığı mı var ?

Başlangıçta, FBI’ın özel anahtarı Bitcoin cüzdanından alabileceği tahmin ediliyordu. Ancak, bu sorunu anlayanlar, tüm altyapıyı kapatacak kadar gelişmiş bir grup bilgisayar korsanının özel anahtarı kurtarıp kurtaramayacağını merak etti. Bir teoriye göre, bir bilgisayar korsanı Bitcoin’i Kuzey Kaliforniya’daki bir emanetçi cüzdanına satış için gönderdi ve FBI fonları takip etti ve tasfiye edilmeden önce onlara el koydu. Bu daha inandırıcı bir teori, sanki ajansın özel anahtara erişimi varmış gibi, Bitcoin’i ele geçirmek için bir mahkeme kararı gerektirmiyor.

Federal talepler ile Bitcoin ağının yetenekleri arasındaki noktaları birleştiren Bitcoin ağı, güvenlik ihlallerinden arınmış görünüyor. Bu durumda olduğu gibi, FBI emanet cüzdanındaki veya borsadaki fonlara el koymak için güvenilir bir şekilde emir verebilir. Ajansın bir sözcüsü, FBI’ın fidye Bitcoin’e erişmek için kullandığı yönteme odaklanmanın mümkün olmadığını açıkladı ve şunları söyledi:

Gelecekteki faaliyetler için tekrar kullanmak istiyorsanız, ticari uçağımızdan vazgeçmek istemezsiniz.

Sitemizdeki diğer Bütün Kripto Para Haberleri için diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.